PRACA Z CIAŁEM


1. TRE® – TRAUMA RELEASING EXERCISES

Indianie powiadają, że to nie ukąszenie węża zabija, a jad pozostawiony w organizmie zbyt długo.

Takim jadem, który niszczy nas od środka jest stres oraz traumy, których doświadczyliśmy i doświadczamy. Zazwyczaj tkwią w nas od czasu naszego dzieciństwa, a bywa, że od czasu prenatalnego i – niestety – warunkują całe nasze życie i zdrowie.

Po wielu latach badań świat medyczny przyznaje, że większość chorób ma podłoże psychosomatyczne, a nie uwolniony stres czyni depresję groźną chorobą naszych czasów.

Dr David Berceli, przebywając wiele lat w Afryce, regionie, w którym rozgrywa się mnóstwo dramatów, zastosował tam na setkach tysięcy ludzi stworzoną przez siebie metodę TRE®, aby wspierać mieszkańców Afryki w ich codziennym życiu.

Metoda ta pozwala uwolnić z ciała napięcia spowodowane przeżytą traumą czy zbyt dużym stresem. Ale nie tylko: umożliwia także rozładowanie codziennego stresu nagromadzonego w ciele.

W czasie przeżywanego stresu ciało wchodzi natychmiast albo w stan ucieczki, albo gotowości do walki, poprzez napięcie mięśni i mobilizację do działania. Nie uwolnione przemieniają się z czasem w różnego rodzaju dolegliwości i choroby.

TRE® (Trauma Releasing Exercises), czyli uwalnianie traum, stresów i emocji poprzez ćwiczenia, które pomagają wprowadzić ciało w neurogeniczne drżenie. Owo drżenia uwalnia napięcia w ciele spowodowane trudnymi przeżyciami psychicznymi. Ćwiczenia są tak ułożone, aby ciało samo mogło uruchomić biologicznie zakodowany w nim naturalny system leczenia.

Zmniejszenie stresu fizycznego i psychicznego poprzez stosowanie ćwiczeń TRE® pozwala osiągnąć następujące efekty:

 • reguluje się system nerwowy
 • zmniejsza się odczuwanie obaw i niepokoju
 • zwiększa się poziom energii życiowej i odporności
 • poprawia się jakość snu
 • poprawiają się relacje międzyludzkie
 • ustają bóle mięśniowe i bóle pleców
 • zwiększa się elastyczność ciała
 • poprawia się elastyczność emocjonalna
 • obniżają się skutki traumy zastępczej
 • łatwiejsze przeżywanie ciężkiej choroby
 • ulga w chorobach przewlekłych
 • likwidacja objawów klimakterium
 • poprawia się sprawność seksualna

Oto co o TRE® mówi sam jej twórca, dr David Berceli.

Sesje TRE® przeznaczone są dla dorosłych i dzieci od lat 5.

Wszystkie sesje TRE® są nagrywane na kamerę. Niektóre nagrania będą służyły do superwizji potrzebnej do ciągłego rozwoju i podnoszenia kwalifikacji. Będą oglądane tylko przez prowadzącą oraz jej  Mentorkę.

2. JOGA NIDRA

Joga nidra to metoda pracy nad sobą, która pomaga w zainspirowaniu w sobie procesu introspekcji i pasywnej uważności.
Jest rodzajem logicznego zestawu fizycznych i psychicznych ćwiczeń, które prowadzą nas do wyciszenia i pełniejszego poznania siebie. To rodzaj ćwiczenia polegającego na utrzymywaniu całkowitej pasywności. Czasami jest porównywana do wewnętrznej podróży, która polega na obserwacji i doświadczaniu tego wszystkiego, co w danej chwili pojawia się w obrębie ciała, umysłu i ducha.

Podstawowym jej celem jest uzyskanie stanu przeciwnego napięciu, tj. stanu rozluźnienia, dobrego samopoczucia i integracji, ale przede wszystkim umożliwia głęboki kontakt z samym sobą. W rozumieniu potocznym słowo „relaksacja” oznacza sposób uzyskiwania stanu rozluźnienia i odprężenia. Wzajemna współpraca pomiędzy rozluźnianiem mięśni, zrównoważeniem pracy układu nerwowego a wyciszeniem psychicznym jest podstawą całościowego oddziaływania na organizm.

Relaksacja w jodze nazywana jest właśnie jogą nidrą, co oznacza „jogę snu psychicznego”. Sen psychiczny w ujęciu jogi to próba kontrolowanego wycofania się ze świata wrażeń. Nie chodzi tu o całkowite odcięcie się od tego, co znajduje się na zewnątrz człowieka, ale doświadczanie stanu na granicy zewnętrzności i świata psychicznego.

Jest zatem jedną z najważniejszych technik kontrolowania bodźców płynących z zewnątrz. Natłok myśli i informacji oraz przyzwyczajenie do tego, by być w ciągłej gotowości do odbioru nowych bodźców, powodują wzmożone napięcie psychiczne i mięśniowe. Relaksacja, podobnie jak wiele innych ćwiczeń z zakresu jogi polega na stopniowym zmniejszaniu wpływu bodźców z zewnątrz na rzecz obserwacji tego, co pojawia się wewnątrz umysłu, wewnątrz ciała. Postawa skierowana do wewnątrz ma ułatwić „rozbrojenie” mechanizmów utrzymujących psychikę w stanie napięcia.

Można mówić o kilku poziomach doświadczania siebie i kontaktu ze sobą w czasie praktyki jogi nidry:

 • poziom kontaktu z ciałem fizycznym: jak się w nim czujesz? Jak bardzo identyfikujesz? Czy je lubisz? Czy chciałbyś coś w nim zmienić? Co mówi ci w tej chwili? Czy dostrzegasz różnice w poszczególnych jego częściach? Które obszary są przyjemne, a które nie? Czy czujesz energię przepływającą przez ciało?
 • poziom kontaktu ze świadomością (umysłem): czy dostrzegasz w niej jakieś szczególne obszary, fragmenty? Czy są sprzeczności? Czy jest w niej harmonia? Czy jest bardzo aktywna? Czy są tam jakieś zakamarki lub pozamykane szczelnie schowki? Czy masz dobry z nią kontakt? Czy czujesz współpracę? Czy myśli i emocje mają oddźwięk w ciele fizycznym, czy też jest odwrotnie? Gdzie fizycznie umiejscawiasz przejawy pracy świadomości (umysłu)?
 • poziom kontaktu ze swoim duchem: jakkolwiek rozumiesz tę sferę i jakikolwiek masz pogląd na nią, zapewne wymiar transpersonalny nie jest ci obojętny; jak czujesz siebie w całym kosmosie? Czy dostrzegasz siebie w jakimś odniesieniu, zależności od czegoś, kogoś?

PROWADZĄCA, DOROTA DROGOSZ:

Z jogą pierwszy raz spotkałam się ponad 20 lat temu, była to hatha joga. W tamtym czasie w ogóle mi się nie spodobała. Myślę, że nie byłam gotowa na doświadczanie tego rodzaju praktyki. Po kolejnych 10 latach poznałam na prywatnej kolacji Wandę Willim- Becker z którą bardzo zarezonowalam. Okazała się nauczycielką Yogi Kundalini wg. ścieżki Yogi Bhajana. Zaprosiła mnie na swoje zajęcia… Okazały się moją miłością od pierwszego momentu, kiedy usiadłam na karimacie w siadzie prostym. Ćwiczyłam przez 7 lat dość intensywnie – kilka razy w tygodniu. W międzyczasie poznałam także Asthanga Yogę oraz Yogę Sivanadę. Wzięłam udział w sesji Jogi Nidry u SarabJot Kaur- nauczycielki szkolącej nauczycieli YK. Po opisanych wyżej doświadczeniach decyzję o nauce w szkole prowadzącej kurs nauczycielski terapii jogą. Trafiłam do Krakowa, gdzie pod okiem dra Rajesha Kumara szkoliłam się m.in. z prowadzenia Yogi Nidry. Generalnie jestem niedowiarkiem, który lubi sprawdzać wszystko na sobie. Dzięki doświadczaniu przez wiele lat sporej ilości praktyki, pracy z ciałem, umysłem i duchem, mogę z pełną świadomością stwierdzić, że dobrze poprowadzona joga jest wspaniałym narzędziem, pomocnym w poznaniu siebie. Wspiera powrót do swojego ciała i prowadzi do harmonii między ciałem, umysłem i duchem.

SESJA JOGA NIDRA PRZEZNACZONE SĄ TYLKO DLA DOROSŁYCH.

3. SESJE ODDECHOWE

Sesje oddechowe to nic innego jak autoterapia poprzez oddech. Czym jest oddech?- to jedno z najpotężniejszych narzędzi do poprawy jakości życia (jaki oddech takie życie). Ma tę zaletę, że za oddychanie się nie płaci i jest zawsze razem z nami. Większość z nas zatraciło prawidłowy, głęboki i spokojny sposób oddychania. W czasie sesji od nowa nauczymy się właściwie oddychać, przekierowując dotychczasowe płytkie oddychanie do płuc, na przeponę. Dzięki temu i systematyczności, będziemy w stanie – dotleniając mózg – stać się bardziej kreatywnymi, zwiększyć koncentrację i wydolność organizmu, poradzić sobie w sytuacjach stresujących, poprawić jakość życia seksualnego, zwiększyć intuicję, a także wydłużyć sobie życie. Ten rodzaj oddechu niesie ze sobą jeszcze jedno dobrodziejstwo: w czasie wdechu powietrza „do brzucha” powiększająca się przepona robi naturalny masaż wszystkim „okolicznym” organom, które zwykle są bardzo pościskane, co uniemożliwia ich prawidłowe funkcjonowanie. Nauczymy się także różnych technik oddechowych (np. energetyzujących, wyciszających, rozgrzewających ciało, antydepresyjnych itp.).

Zapraszam na podróż w głąb swojego Jestestwa.

NASI SPECJALIŚCI W OBSZARZE „PRACA Z CIAŁEM”:

ONLINE
dorota-drogosz

DOROTA DROGOSZ

certyfikowany provider TRE®, instruktor joga nidra, metod oddechowych

OLEŚNICA
dorota-drogosz

DOROTA DROGOSZ

certyfikowany provider TRE®, instruktor joga nidra, metod oddechowych